Pobierz aplikację FUN APP

z RBL.TV na żywo!

News

Trio Marcina Wasilewskiego

Nieczęsto można trio Marcina Wasilewskiego usłyszeć w Warszawie. Powodów jest wiele, bo muzycy są zapracowani: częściej niż w Polsce grają koncerty zagraniczne, bo są uwikłani w inne projekty, bo mają zamówienia kompozytorskie, pracują nad kolejną płytą dla ECM. Tym bardziej cieszy, że przyjęli zaproszenie do wzięcia udziału w wilanowskim festiwalu jazzowych gwiazd. Koncert już w tę niedzielę!!! Zapraszamy!


Marcin Wasilewski Trio łączy wielką jazzową tradycję i nowoczesność, w kluczowej dla współczesnego jazzu i także ogromnie wymagającej formule fortepianowego trio, a jednocześnie potrafi znaleźć w jej obrębie swój własny rozpoznawalny głos. To także jeden z najbardziej konsekwentnie rozwijających się zespołów polskiej sceny, otwarty na inspiracje otaczającą ich muzyką i przekuwający je we własny język muzycznej wypowiedzi. Uznawana jest za jedną z najwybitniejszych i unikatowych formacji jazzowych swojego pokolenia, cieszy się uznaniem zarówno na scenie krajowej, jak i zagranicznej.

Rok temu zespół obchodził 20 rocznicę istnienia w niezmienionym składzie. Jego historia sięga jednak 1990 roku. Wówczas powstała formacja Simple Acoustic Trio złożona z uczniów liceum muzycznego w Koszalinie. Na scenie zadebiutowali rok później. Niemal od samego początku zespół zaznaczał swoją obecność na scenie zbierając najbardziej prestiżowe nagrody zarówno w Polsce jak i za jej granicami. W 1993 roku do składu dołączył jako ostatni, perkusista Michał Miśkiewicz. Spotkanie z Tomaszem Stańko było punktem zwrotnym w karierze tria. W jednym z wywiadów słynny trębacz tak komplementował młodszych kolegów: "w całej historii polskiego jazzu nie było takiej grupy jak oni". Współpraca z Tomaszem Stańko rozpoczęła się na przełomie 1999 i 2000 roku. Wspólnie ze Stańko nagrali dla ECM trzy płyty "Soul of Things" (2002), "Suspended Night" (2004) i "Lontano" (2006). Trzykrotnie też odbyli tournee po Stanach Zjednoczonych. Dalsza kariera trio rozwija się pod okiem Manferda Eichera z ECM, gdzie mają na swoim koncie dwie płyty "January" (2008) oraz i "Faithfull" (2011). Premiera tej ostatniej odbyła się w ramach cyklu Na Pradze jest jazz prowadzonego przez Tomasza Kalińskiego. 

Od chwili powstania grupa była laureatem licznych nagród, m.in. Polskiej Akademii Muzycznej Fryderyk, plebiscytów Jazzforum. W ciągu 20 letniej aktywności muzycy tria zarówno jako zespół, jak i oddzielnie współpracowali z całą plejadą jazzowych znakomitości zarówno sceny polskiej jak i zagranicznej, z: Tomaszem Szukalskim, Piotrem Wojtasikiem, Michałem Urbaniakiem, Januszem Muniakiem oraz Henrykiem Miśkiewiczem, Dino Saluzzi, Palle Danielson, Jon Christensen, Arild Andersen, Bernt Rosengren, John Surman, Bobo Stenson, Manu Katche, Gianluigi Trovesi, czy Jan Garbarek, Arthur Blythe i Joe Lovano.
 
Ocena: 0 0

Polecamy

Komentarze

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować aby dodawać komentarze.

Zaakceptuj Politykę Prywatności naszej strony