Pobierz aplikację FUN APP

z RBL.TV na żywo!

Impreza

DŻEM AKUSTYCZNIE


data: 2012-04-13
artysta: Dżem Akustycznie
organizator: Klub Stodoła
miasto: Warszawa
adres: Batorego 10
cena biletów: miejsca stojące (do 30.03.): 50 PLN / miejsca siedzące numerowane (do 30.03): 65 PLN / miejsca stojące (od 31.03): 60 PLN / miejsca siedzące numerowane (od 31.03): 75 PLN

 

Spośród zespołów, które przepustkę na drodze do sławy odebrały w Jarocinie, szczególne miejsce zajmuje Dżem. Raz - bo to z pewnością największe z jarocińskich odkryć. Dwa - bo właśnie Dżem był laureatem pierwszej edycji festiwalu, w 1980 roku. I wtedy tak naprawdę wszystko się zaczęło... I jeśli chodzi o festiwal, i jeśli chodzi o zespół.

Łatwo precyzyjnie wskazać moment, kiedy Dżem poznała Polska, znacznie trudniej powiedzieć, kiedy grupa powstała. Można z tego tytułu wymienić rok 1973 - kiedy pianista Paweł Berger, basista Beno Otręba, gitarzysta Adam Otręba i wokalista Ryszard Riedel zaczynali na Śląsku pierwsze wspólne próby. Ale równie dobrze za początek może uchodzić rok 1979 - kiedy muzycy, już z drugim gitarzystą Jerzym Styczyńskim, zaczęli odwracać proporcje między graniem standardów a utworów własnych. A następna wchodząca w rachubę data to właśnie "jarocińskie" 1980... W każdym razie Riedel i spółka od początku płynnie poruszali się między rockiem, bluesem, reggae i paroma sąsiednimi gatunkami (country, boogie, funky). Od początku stanowili główną atrakcję nie tylko Jarocina, bo również innych festiwali - np. Rawy Blues, Rocka Na Wyspie we Wrocławiu, Muzycznego Campingu w Brodnicy. Wprawdzie pierwszy singel (dziś już legendarny "Paw / Whisky") przyszedł szybko, jednak pierwszy longplay nie chciał przyjść aż do roku 1985!

Grupa zresztą nie tylko w Polsce, bo również w Niemczech, Jugosławii, Szwajcarii i nawet Kazachstanie. I grała nie tylko z Riedlem, bo jeszcze - w okresach niedyspozycji tego artysty - z Tadeuszem Nalepą czy Martyną Jakubowicz. Trzon Dżemu cały czas tworzyli wymienieni na początku muzycy, a zmieniały się tylko osoby zasiadające za perkusją. Dopiero przyjście w roku 1992 Zbigniewa Szczerbińskiego wprowadziło stabilizację i na tej pozycji. Jednak dwa lata później - kiedy Ryszard Riedel ostatecznie przegrał prowadzony od dawna bój z narkotykowym nałogiem - zaczęli zmieniać się ci, którzy stawali przed mikrofonem. Najpierw nastąpił okres Jacka Dewódzkiego. Wobec wielkiej legendy poprzednika miał być skazany na pożarcie, tymczasem... Chrzest przeszedł w Spodku podczas "Listu do R." zaadresowanego do zmarłego pierwszego wokalisty (dopisali się m.in. Niemen, Waglewski, Prońko, Kowalska). A potem to z Dewódzkim Dżem poprzedzał w Chorzowie Rolling Stonesów (98), dał cykl koncertów z orkiestrą i chórem (też 98), pojechał do USA (99), no i zadebiutował - lepiej późno niż wcale - na festiwalu w Opolu (2000). Od roku 2001 śpiewa w zespole Maciej Balcar.

W styczniu 2005 roku życie dopisało kolejną smutną kartę w historii zespołu Dżem. W wypadku samochodowym tragicznie zginął Paweł Berger - klawiszowiec. Zespół w maju 2005 powrócił do grania koncertów. Na klawiszach gra obecnie Janusz Borzucki, znany z Gangu Olsena.

 

 

Punkty sprzedaży:

Kasa Klubu STODOŁA / Warszawa ul. Batorego 10
http://www.stodola.pl


Ebilet 
http://www.ebilet.pl

Ticket Pro
http://www.ticketpro.pl/jnp/muzyka/61595-stodola-warszawa.html

Empik
http://www.empik.pl

Eventim
http://www.eventim.pl/pl/szukaj/?search_string=stodo%C5%82a

Sklepy Media Markt

Sklepy Saturn 
http://www.saturnpolska.com

TicketClub / Warszawa Bracka 25 (Księgarnia i Salon muzyczny Traffic Club) 
http://pl-pl.facebook.com/BileteriaTicketClub

 

Ocena: 0 0

Polecamy

Komentarze

 • agata.bakowska

  2012-04-05 | 09:53

  Bo Dżem na śniadanie, obiad i kolacje! :] najlepszy!!! agathy.b@gmail.com

 • lidka.lemaniak

  2012-04-04 | 16:44

  "Bo najgorzej w życiu to samotnym być" - nic tak nie trafia do głowy i serca jak ten wers z piosenki zespołu "Dżem"... A na koncert zabrałabym przyjaciółkę - (wielką fankę Dżemu) - najlepsze, co mi się w życiu przytrafiło. :) lideeczka@o2.pl

 • annajozwicka

  2012-04-04 | 16:10

  Bo muzyka Dżemu chwyta za serce. Słuchali jej moi rodzice, słucham ja i młodszy brat... annakatarzynajozwicka@gmail.com

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować aby dodawać komentarze.

Zaakceptuj Politykę Prywatności naszej strony